Боја у ликовној уметности. Валер као средство обликовања

Датум креирања: петак, 12 фебруар 2016

После наставних тема Импресионизам и Постимпресионизам, ученици четвртог разреда друштвеног смера применили су своје знање о бојама и комплементарним контрастима кроз практичну вежбу.

„Боја је пресудан фактор у читању простора, објеката и комуницирања с њима. У Сунчевој светлости садржане су и друге боје осим беле. Преламањем светлости кроз призму добијамо црвену, наранџасту, жуту, зелену, плаву, модру и љубичасту.
Валер је количина светлости у тону једне боје. Та количина може бити светлина а може бити и тамност, па је валер распон између најсветлијих и најтамнијих тонова.“
Ученици су добили задатак да сликају темпером на листу блока бр.5. задату поставку. Поставка се састојала од четири црвене јабуке, једне наранџе, зелене шоље, смеђе корпице и плаве позадине. Сама поставка представљала је комплементарне контрасте: црвено-зелено, наранџасто-плаво, који су ученицима били познати, с обзиром на то да су комплементарне контрасте користили импресионисти.

Бранислава Вранић