Посета археолошком локалитету Винча и Београду

Датум креирања: четвртак, 10 март 2016

На основу плана рада за школску 2015-2016. године чланови географско-историјске  секције реализовали су посету археолошком локалитету Винча, конаку кнегиње Љубице и Саборној цркви у Београду.

Излет је реализован 05. 03. 2016.године, на пут је кренуо 41 ученик у пратњи професора Љиљане Жижић и Снежане Стећук.

У Винчу смо стигли у 10.30 где нас је дочекао кустос Драган Јанковић који је најпре описао локалитет и на веома занимљив начин одржао предавање о значају локалитета Бело Брдо који је уврштен у листу Светске културне  баштине. Затим смо у затвореном делу музеја такође чули занимљив наставак приче о значају Винчанске  kултуре и  експоната млађег неолита који су део сталне поставке. Ученици су пажљиво слушали  кустоса, а затим су постављали питања. Винчу смо напустили у 11.45.

Потом смо се упутили ка Београду и Конаку кнегиње Љубице, веома значајном објекту грађанске архитектуре који датира из прве половине 19. века. У Конак смо стигли у заказано време, у 12.30. После излагања кустоса обишли смо комплетно уређен простор, чак и подрумске просторије са постављеном изложбом слика. Ученици су се фотографисали и постављали питања запосленима у конаку.

У  непосредној близини конака налази се Саборна црква, један од најпознатијих сакралних објеката главног града у чијој су Порти гробови наших великана Вука Караџића и Доситеја Обрадовића, коју смо такође посетили.

Затим смо се упутили ка Кнез Михаиловој улици и Калемегданској тврђави где су ученици имали слободно време за шетњу и упознавање града.

Сви ученици су поштовали договорено време и из Београда смо кренули у 16.30. У Инђију смо стигли у 17.45.

Циљеви и задаци овог путовања су реализовани у потпуности.

У Инђији, 07.03. 2016.године,

Руководиоци секције: Љиљана  Жижић и Снежана Стећук