Дан примирја у Првом светском рату

Created: Wednesday, 10 November 2021

Према одредбама Закона о државним и другим празницима у Републици Србији („Сл. гласник РС“, бр. 43/01, 101/07 и 92/11), државни празник Републике Србије је Дан примирја у Првом светском рату, који се празнује 11. новембра.
Дан примирја је државни празник који се обележава сваког 11. новембра, датума на који нисмо превише обраћали пажњу све до 2012. године, кад је и званично почео да се прославља.

Пре 2012. године, овај датум се обележавао на првим часовима у свим основним и средњим школама у Србији од 2005. године.
У Србији, али и многим земљама широм света, 11. новембар слави се као Дан примирја у Првом светском рату, чијим су потписивањем, у 11 сати у специјалном вагону у шуми Компјењ, недалеко од Париза, силе Антанте и Немачка су окончале сукоб пре тачно 103 године.
С обзиром да смо на продуженом распусту ове недеље и да у школи не можемо да обележимо овај значајан датум, ученице ДРАГАНА ВУЧЕНОВИЋ и АНА ВЕСЕЛИНОВИЋ су припремиле презентацију како би ученике наше школе детаљније упознале са историјским догађајем којим се обележава овај празник.