Линија, цртеж као скица, студија и целовито решење

Датум креирања: среда, 10 фебруар 2016

Појам линије-линија, уз боју је основно средство израза у ликовним уметностима. Линије у природи нема она се не може опипати. Она је измишљено средство које је створио човек да би њиме визуелно организовао свет око себе и у себи. Линија је форма која својим простирањем и интезитетом ствара одређена просторна обележја. Она својим током или сусретом са другим линијама ствара контуру неког облика. Густо постављене линије једна преко друге стварају површину.
Ученици I1 и I2 упознали су се са линијом и њеним могућностима кроз занимљиву вежбу.
Разговарали смо са професорком ликовне културе Браниславом Вранић:
„Цртеж је уметност и техника стварања слика на површини, најчешће папиру, путем линија, тачки, и мрља, обично тушем, оловком, кредом, угљеном или крејоном. Ученици на папиру цртају скицу коју желе да раде. Скицу преносе на школску шперплочу коју су пре тога могли да обоје у жељену боју. Након овога ученици су добили домаћи задатак да код куће укуцају мале ексере по контури облика, али и унутар облика ако желе да дочарају сенку и дубину. Правило је једноставно, тамо где је светлије има мање ексера, тамо где је гушће има више ексера. Домаћи рад донели су већ следећи час и наставили даље с радом. Наиме, око закуцаних ексера мотали су конац или вуницу у жељеној боји и њиме добијали облике које су хтели. Кроз занимљиву вежбу ученици су се упознали са линијом и развијали тимски дух, с обзиром на то да су радили у пару.“

Е. Јовановић